Prohledat tento blog

2012-10-23

Úterní anonce: ořechy z letošní sklizně

Opět po čase si dovoluji vnést sem trochu komerční nabídky - inu, nejen vínem živa je vinařící rodinná farma! Nebo farmařící rodinné vinařství? V našem pojetí je to asi jedno :-)
Tedy, na vědosmost dáváme, že chutné a hlavně místní plody ořešáku vlašského z letošní sklizně a z našeho ořechového sadu Kopaniny jsou již k dispozici. Jsou ručně prané a dosoušené, nyní spočívají v perforovaných přepravkách na větraném místě. Sad máme jara 2009 v přechodném období pro bioprodukci, takže další sklizeň by již měla mít oficiální certifikát. Vlašské ořechy jsou vůbec unikátním ovocem. Ale to je na delší pojednání. Snad za dlouhých sychravých podzimních večerů...
Nyní zde níže aspoň letmá fotogalerie:

Takto vypadají naše ořechy. Jsou chutné, skorobio a místní. A výborně se zakusují při popíjení Divého Ryšáku a nebo bílého ze Špiglů!
Ručně oprané, na slunci osušené a nad kamny dosoušené...
...a v pytli zabalené...
Podrost ořechového sadu nám pomáhají vypásat naše kozenky (v pozadí pastevec koz, mladík Carder z Texasu, červen 2012)
...a do práce ve stínu ořechů se na pár dní zapojila i Daniela z daleké Brazílie...

a rozhodně nezahálel ani upovídaný Alessandro z italského Turína, který k nám Danielu přivedl.
Dotazy k ořechům odpovíme na mailu richard@stawek.cz nebo můžete volat na tel.: 775197443

2012-10-22

Dotaz čtenářstvu

Rigolace půdy před výsadbou vinice patří bezesporu k zásadním faktorům budování kvality vína pro následné období její plodnosti. Uzrála mi myšlenka uspořádání předvedení OPRAVDU HLUBOKÉ ORBY ČILI RIGOLACE a to hlouběji než tři čtvrtě metru, které by bylo pro fajnšmekry spojeno se srovnávacím workshopem ruční rigolace alias starodávného překopávání pěkně na tři rýče hluboko.
Měli byste zájem přijet na jedno, na druhé nebo na oboje? Předběžný termín v návrhu je někdy tak na prosinec, ale vše se bude odehrávat podle průběhu podzimní a časně zimní povětrnosti. Někdy se dá totiž úspěšně (strojmo či ručně) rigolovat i lednu a nebo třeba celou zimu.
Pište do komentářů, mailem či volejte - předem děkuji za jakékoli reakce, dotazy apod.
Malým...,

..., a nebo velkým? Kdo z koho a nebo jestli bude vítězem rýč a paže, můžeme zjistit tím, že se sejdeme ve vinici a zkusíme a nebo jen shlédneme.

2012-10-11

Rally mezi vinohrady

Mí čtenáři zde na blogu a také čtenáři časopisu Vinařský obzor ví, že patřím k nekompromisním kritikům Agrotec Rally, podivného klání, které již několik let obtěžuje spoustu občanů a zejména zemědělců a ostatních podnikatelů v mikroregionu Hustopečska. Nejedna trať, samozřejmě po mnoho hodin uzavřena pro pohyb ostatních vozidel, vede k vinicím.
Zajímavou situaci, která může nastat i v některém z dalších ročníků a jen mne utvrzuje v tom, že tyto aktivity na veřejné komunikace napatří (ať si vyznavači motosportu řeší své záliby na svých a nebo pronajatých pozemcích), zachytilo nedávno několik kamer v různých variantách. Youtube např. nabízí toto:



Co říkáte, vinohradníci? Chtěli byste, aby vám tak někdo v půli června porajtoval vinohrad?

2012-10-10

Rozuzlení pondělní hádanky

Ano, pan Honza opět bodoval - jedná se skutečně o viniční trať Veselý v části u sportovního areálu a to v původním stavu a před terasováním. Pan Honza k nám tedy musí letos ještě jednou, bude-li si chtít vyzvednout svoji výhru - láhev Divého ryšáka.



Jak to nyní vypadá ve viniční trati Veselý v části, která byla zterasována, mohou např. ilustrovat snímky na webu obce Němčičky: http://nemcicky.cz/realproj/bobovadraha.htm
Ano, jak vidno na fotografiích v odkaze, vinice ustupují disneylandovským projektům konzumní tupé zábavy. Budiž, každý má právo na to, se nějak živit, ale proč mám ze svých daní nedobrovolně přispívat na hlouposti, které daňové poplatníky stojí přes deset miliónů? Celou záležitostí projektu bobové dráhy od počátku provázejí nejasnosti s financováním, hovoří se o předražení zakázky, malé domů lidí napojených na místní i regionální politiku, insolvence, několik trestních oznámení a věcí se již zabývá soud. Údajně ji již přebírají i investigativní média, aby s ní byla v co možná nejkratší době seznámena veřejnost. Tak uvidíme.

2012-10-08

Hádanka na pondělí

Po dlouhé době se na mém blogu objevuje hádanka. Narazil jsem na jednu moc zajímavou fotku. Otázka hádanky tedy bude okolo ní: jak se jmenují viniční svahy za tou omladinou vzadu? Napovím, že jde o fotku z mikroregionu Hustopečska a je z roku 1963.

Kdo bude vědět první, bude si moci u nás doma v Němčičkách č. p. 206 vyzvednout do 31. 12. 2012 vyzvednou lahvinku Divého Ryšáku. Hádat vás nechám 48 hodin - pokud ovšem nebude někdo vědět.

2012-10-07

Co právě čtu: Výsledky pokusného pěstování amerických plodných hybridů na Moravě

Podařilo se mi kdysi zakoupit pěknou brožurku z roku 1933 s vinařskou tématikou, jejíž autorem je znalcům tuzemské vinařské historie velmi dobře známý Karel Neoral.
Kniha vyšla nákladem ministerstva zemědělství republiky československé a není bez zajímavosti, že jako úzce odborná publikace byla vydána několikajazyčně - jednak neodmyslitelná němčina, ale je zde i trocha textu francouzsky, což už tak obvyklé, i na tu dobu, nebylo. Karel Neoral v třicátých letech působil na pokusné státní vinici v Mutěnicích (kde že jsou vinohradnickému výzkumu v Mutěnicích konce!) a nebývale se zasloužil o tehdejší věhlas výzkumných výsledků z Mutěnic. 

Co vám řeknou jména jako Perbos, Malegue, Oberlin Solonis, Couderc, Chazalon, Jurie, Gaillard, Castel či Bertille Seyve? Kdybych k nim neopoměl úmyslně přidat Baco, asi byste hned věděli. Ano, to všechno jsou jména po révokazu pěstovaných přímoplodých hybridů. Kniha se jejich ampelografickými popisy a srovnávacími tabulkami zbývá na téměř osmdesáti stranách. Po rozsáhlém popisu asi sedmi desítek odrůd následují přehledná členění těchto odrůd např. podle rašení, doby květu, doby zralosti, vzrůstu, výnosu, výtěžnosti moštu, průměrné váhy hroznů a bobulí, vzdornosti proti chorobám a škůdcům a nebo např. hodnoty jako hroznů stolních.




Zde uvádím příkladnou ukázku jedné z kapitol:

Baco 1 (23-24)Odrůda tato je velmi bujného, robustního vzrůstu, s dobrým vyzráváním dřeva, vzdorná proti zimním mrazům, velmi citlivá proti mrazům jarním. Rašení je rané, doba květu raná, zrání spadá na konec I. až začátek II. období. Hrozny jsou modročerné barvy, malé, o průměrné váze 46 g (roku 1931 41 g), nepravidelně konické, nestejnoměrné, řídké, bobule malé, o průměrné váze 0,8 g, dosti sladké při současně vysoké kyselině, v chuti poněkud fádní, s mírně patrnou trávovitou příchutí, nestejnoměrně zrající. Slupka je prostředně tuhá, v době plné zralosti praská, dužnina dosti šťavnatá. Hrozny v době plné zralosti jeví velmi silný sklon k hnilobě a bobule silně opadávají. její úrodnost je prostřední až malá, výtěžnost moštu prostřední - skupina II. Jako stolní hrozen byl klasifikován v roku 1929 - 1, v roku 1930 1.
Chemické složení moštu: v roku 1929 cukru 21,0% Kl. váhy, kyselin 12,0

                                                                1930               21,3%                                   14,0
                                                                1930              21,5%                                     16,7
Víno je barvy rubínově červené, poněkud cizí, ne nepříjemné vůně, prostředně silné, mírně kyselé, dosti plné, se slabě cizí, mírně kořennou příchutí, Celkem možno označiti víno jako dosti uspokojující. Bylo klasifikováno v roku 1929 - 6, v roku 1930 - 5.


Chemické složení vína v roku                      1928                  1929               1930
Specifická váha                                                                       0,9981            0,9933
Alkohol % obj.                                                14,2                   12,7                12,5
Extrakt úhrnný g/L                                                                    37,5                23,8
Cukr g/L                                                                                    2,1                  0,6
Extrakt bez cukru g/L                                                                35,4                23,2
Veškeré kyseliny volné g/L                                                       6,7                  5,6

Těkavé kyseliny                                                                        0,88               0,68
Netěkavé kyseliny                                                                     5,6                 4,7
Extrakt cukru a netěk. kyselin prostý g/L                                 29,8                18,5
Veškerá kyselina vinná g/L                                                       1,4                  1,2

Popel g/L                                                                                   2,84               2,5
Alkalita popela, ccm n KOH/L                                                  28,2
číslo alkality                                                                              9,9
Zkouška na kyselinu citronovou                                             negat.               negat.

Celkový posudek: Odrůda tato přes špatné výnosy a velký sklon k hnilobě je pozoruhodná dostatečnou vzdorností proti kryptogamickým nemocem, raností a poměrně uspokojující jakostí vína. Zasluhuje dalšího pozorování.