Jeden z panenských hroznů Sevaru. |
Během dvou sezón se vytvořila v ekosystému Mladého Bočku správná konstalace, čehož je důkazem i hojné setkávání se s kudlankou nábožnou (Mantis religiosa) |
SEVAR byl vyšlechtěn na Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích týmem ve složení Ing. Václav Křivánek, Ing. Alois Tománek a RNDr. Zdeněk Habrovanský. Sevar je kříženec Seyve Villard 12-358 F1 x Svatovavřinecké 116/55 F1 a do Státní odrůdové knihy byl zapsán v roce 2008. Staniční předzkoušky proběhly v letech 1982-1984 v trati zvané „Meteorka“ v Polešovicích, kde byly révové sazenice vysazeny v roce 1974 ve sponu 1,8 m × 1 m. V tříletém zkušebním cyklu byl sledován výnos, který činil v průměru 17,36 t/ha, při cukernatosti 16,63°NM a aciditě 9,03 g/l. Odrůda byla přihlášena k registraci již v roce 1992, na odrůdové zkušebně ÚKZÚP Bratislava, avšak zkoušky nebyly dokončeny z důvodu rozdělení federální republiky.Jde o modrou moštovou odrůdu velmi vhodnou pro ekologické vinohradnictví. Víno dosahuje pěkné červené barvy, intenzivního aroma a chuť je charakteristická tóny lesních plodů a také jahod, malin, ostružin či černého rybízu. V kombinaci s barvířkou Rubinetem jsou zajímavou kombinací a základem pro směsná červená vína vavřincoidního typu.
Genetický profil odrůdy Sevar : 78,1 % Vitis vinifera, 1,56 % Vitis labrusca, 14,58 % Vitis rupestris, 3,12 % Vitis berlandieri, 2,64 % Vitis lincecumii.
panenské je panenské - není toho moc (viz na keři), ale i tak díky za to! |
RUBINET je barvířka a jeho šlechtitelem byl prof. Vilém Kraus. Vznikla následujícím křížením: (Revolta x Alibernet) x André. Je to ranější odrůda, termín vybarvování bobulí záleží na lokalitě a pěstitelském tvaru, každopádně však nejpozději v první polovině srpna. Hrozny dozrávají v druhé polovině září. Odrůda má ráda hlubší, výživné a vododržné půdy (což se o Bočkách nedá příliš říci, takže uvidíme). Odolnost k houbovým chorobám jsem zatím pozoroval jako velmi dobrou, i proto, že letos při enormním tlaku zejména oidia, byly sklízené hrozny ve vynikající kvalitě i při celkových 4 (!) ošetřeních podle pravidel ekologického zemědělství. V odborné literatuře bývá doporučováno zatížení 6-8 oček na 1 m2, což zhruba sedí; vedení máme na hlavu, řežeme na 2-3 čípky s 2-3 očkami, při sponu 140 x 80, tedy bezmála v přepočtu 10 tisíc keřů na hektar. Rubinet má velké množství barviv již ve šťávy dužniny, takže je možno i lisovat celé hrozny z nichž se získá dostatečně barevný mošt. My jsme letos vinifikovali hrozny celé, akorát podrcené šlapáním bosýma nohama.
Zjara to v Mladém Bočku vypadalo takhle.... |
...no a na podzim, při sklizni, takto. |
Tak dime na pres |
Zdroje informací k odrůdovým charakteristikám:
1, Encyklopedie révy vinné (P. Pavloušek), Computer Press 2007, Brno
2, Wikipedia
3, Zdeněk Habrovanský, ústní sdělení
4, Vilém Kraus, ústní sdělení
To znamená, že v odrůdových zkouškách vykazoval Sevar výnos přes tři kila na keř. ale to nepřekvapuje, bohužel i tehdejší metodika klonové selelkce byla tomu podřízena. Řez na čípky ale plodnost určitě poněkud zkrotí.
OdpovědětVymazatjá nevím, tyhle novokříženci...mi to přijde jak elektrický zubní kartáček: Obskurnost, kterou sice každý chce jednou zkusit, ale v čem je to lepší než klasika?
p.j.
Rubinet je pěkné jméno, ale Sevar...jak jméno prince z království za polárním kruhem nebo ruského atomového ledoborce :-)
Já to prostěš chtěl zkusit. Možná jeden důležitý důvod, motivace, bylo to, že jsem chtěl vyzkoušet teorii indukované "rezistence", tedy aby se to trochu ti Rubineti naučili od těch Sevarů :-) tak jsou, hoši, každý ob řádek. No a hustý spon, nízké zatížení, nízký tvar a sklepní autenticita - snad to pomůže k tomu, aby se díky v budoucnu vzešlým vínům na lepší světlo uvedly tyto odrůdy jako takové. Zkusím udělat to nejlepší co půjde.
OdpovědětVymazatRS
to mi samozřejmě zajímá, jak je to prakticky s tou rezistencí, o kolik méně postřiků oproti klasice to dovolí. já se měl letos postarat kamarádovi o tři keře u baráku. novokříženci, jedno z toho zřejmě podle chuti a rosolové konzistence nějaký bastardí charvát. tož jsem to stříkl jen po odkvětu sírou a mědí, pak byla ta vedra, tak jsem si říkal, že to zrezistuje. shnilo to od padlí na prach. ty vyčítavé pohledy potom...
OdpovědětVymazatp.j.