Prohledat tento blog

2014-01-30

Za tvarůžkovými zákusky do Loštic

tvarůžková korunka, loštický šáteček, vdolek, kremrole, řez...
S Poštulkovými (otec, matka a dcery) z Loštic se znám od loňského léta, kdy k nám přijeli na jednu z vinařských veselic, co jsme pořádali ve vinici v Bočkách. Naše autentická vína a vůbec systém hospodaření je zaujaly a při delší rozpravě jsme došli na téma jejich podniku - v malém městečku Loštice, které je věhlasné místní produkcí olomouckých syrečků a je situováno asi 20 kilometrů od Olomouce směrem na Hradec Králové, před pár lety otevřeli podnik založený na místní tradici, výborném nápadu a plném nasazení týmu zapálených lidí: TVARŮŽKOVOU CUKRÁRNU.
Minulý týden jsem jel okolo po cestě na prezentaci vín a tak jsem se ohlásil a loštický unikát navštívil. Jistě, vezl jsem i objednaná vína a jak je slušností, vezl i zpět nakoupené vzorky laskomin. Prvně jsem si myslel, že obšťastním širší příbuzenstvo, jenže stala se věc nemilá, já to nevydržel a první ochutnání proběhlo již za jízdy někde na dálnici před Olomoucí. Dobroty byly natolik dobré, že na předsevzetí přerozdělení se jaksi zapomělo a krabička s laskominami již neopustila náš dům. Tvarůžkové zákusky, přestože vypadají jako sladká varianta, jsou slané a výborně doprovází některá vína a samozřejmě pivo. Kombinací exituje mnoho a Poštulci se zkušeností a invencí, ale citlivě, vytvářejí další a další receptury.
Mimochodem, Poštulci získali několik ocenění - jednak za samotné syrečkové speciality, ale v soutěžích typu Živnostník roku apod.
Jestli pojedete okolo, určitě se stavte, vřele doporučuji.

2014-01-28

Hledám dobrovolníky

Při nedávné inventuře v zapomenutém archivu jsem objevil několik desítek lahví, o jichž obsahu si nejsem zcela úplně jist (o kvalitě ano :-). Jsou mezi nimi vína, ale je tu i něco tvrdšího, a to z devadesátých let. Během února (případně v březnu) bych proto rád uspořádal v některý pěkný podvečer komorní degustační setkání, kde bychom vykorkovali a senzoricky identifikovali tyto tekuté poklady.
Kdo mi pomůže při takové seanci? Bude v Němčičkách. Hlaste se mailem: richard@stawek.cz

2014-01-27

Důležité dny pro vinaře v roce 2014 čili VÝSEVNÍ DNY 2014 podruhé

Navazuji tímto textem na příspěvek z 12. ledna t. r. na téma důležitých dnů pro zemědělce z hlediska přírodních rytmů, protože již zejména kvůli zimnímu řezu není možnost odkladu; tentokrát se na nejbližší období podíváme očima vinaře.

Stále se setkávám s úsměvy, ba i posměšky, když hovořím o biodynamické tématice. Můj vnitřní úsměv k mnohým pošklebkům je ale nedozírný, protože má důvěra v tyto věci je postavena na komplexní zkušenosti. Cesta, kterou již drahně let ve svém vinaření kráčím, není lehká, někdy je horko a zapotím se, jindy je zima a klepu kosu. Cíl je často v mlze, jindy není vidět díky ozáření sluncesvitem. Ale výsledky, za ty jsem rád, ty potěší.
To, že se na věci, praktické detaily a věci okolo ptá čím dál více nejen vinařů (malých, středních, ale i větších), velmi povzbuzuje. A vůbec nevadí, že někteří z nich to mají jen jako marketinkovou zástěrku. Však čas ukáže...že věci fungují a to jde, o kultivaci oboru.
Proč nevěřit ve vliv měsíce na jednu rostlinu révy, když zcela prokazatelně díky existenci přílivu a odlivu hýbe s oceány a má vliv na člověka? Někdy mám při úplňku stavy, které jsou srovnatelné s práskem kvalitního jointa (předesílám, že THC jsem léta nepozřel, beztak je tomu víc než 10 let...). A věřím, že podobně jsou pod vlivem vesmírných dějů i mé révové keře, ostatně, několikrát se mi svěřovali, že...
...ale dost už, všechno bych hned vykecal. Teď trochu vážně.

Řez révy

LEDEN: leden už jsme prošvihli, ale alespoň retrospektivně zmínka vyjde pravděpodobně v lednovém Vinařském obzoru.
ÚNOR: pro řez révy vinné se jeví jako vhodné období od 9. 2. 18 hod. do 24. 2. 5 hod. Úplně nejvhodnější z tohoto období jsou květové a plodové dny (10. 2. 7:00 - 12. 2. 15:00, 14. 2. 10:00 – 15. 2. 23:00, 16. 2. 16:00-17. 2. 7:00, 20. 2. 23:00 – 21. 2. 21:00, 22. 2. 2:00-7:00)
BŘEZEN: I v březnu se můžeme řídit pro potřeby zimního řezu obdobím vhodnějším pro tento úkon a to je 10. 3. 5:00 – 23. 3. 6:00. Také zde platí doporučení volit květové a plodové dny.

Výsadba a podsadba vinic

Tyto práce se odehrávají povětšinou v dubnu a květnu. Zde jsou nejvhodnější tato období:
5. 4. 12:00 – 17. 3. 24:00 a dále 2. 5. 20 hod. – 16. 5. 21:00 + 30. 5. 6:00 – 31. 5. 24:00.

Otvírání lahví
Jistý vliv na senzorický profil vína připraveného od počátku (tedy již ve vinici) podle biodynamických principů má i termín otevření lahví. Pokud víno otevřeme v období tzv. kořenových dní, víno může působit disharmonicky a uzavřeně. Listové dny se podílí na nevýraznosti až neutrálnosti těchto přírodních vín. Je ověřeno, že optimálním obdobím pro otvírání lahví jsou květové dny (víno ožije, rozkvete jeho kytka, buket), plodové dny jsou pak také dobré, oproti květovému je ale mírně potlačena živost vína (víno se ukazuje plnějším, korpulentním, někdy elegantnějším). Rozdělení dnů na plodové, listové, kořenové a květové je uvedeno v popisované publikaci.

Podle přírodních rytmů se doporučují provádět i další operace ve vinici či ve sklepě, za všechny snad jmenujme odebírání tažňů na očka pro štěpování, osečkování letorostů, stáčení vína nebo lahvování, ale to je na samostatné pojednání.

Zájemci si mohou podrobnější informace i k ostatním zemědělským plodinám a kulturám zjistit v publikaci Výsevní dny 2014 podle Marie Thunové, která je k zakoupení v e-shopu na www.vinarskyobzor.cz a nebo osobně přímo v kanceláři Svazu vinařů (www.svcr.cz).

Doporučené zdroje dalších informací:
- publikace Výsevní dny 2014
- http://www.dva-duby.cz/kalendar
- osobní zkušenost autora (konzultace možno telefonicky, mailem či osobně - kontakt naleznete na hlavní stránce blogu)

2014-01-12

Důležité dny pro ovocnáře a arboristy v roce 2014 - VÝSEVNÍ DNY 2014 poprvé

Vinice v klasickém stylu, ovocné stromy nechybějí
I letos byly vydány svazem ekologických zemědělců PRO-BIO "Výsevní dny podle Marie Thunové". Jde o užitečný kalendář konstelací ro zahrádkáře a zemědělce, podle něhož se mohou řídit práce na zahradě i poli podle přírodních kosmických rytmů. 
Mnohé ze zásad a doporučení, jež jsou v knize popisovány, v praxi fungují. Přesvědčil se o tom za několik let ověřování nejenom autor tohoto příspěvku, ale i jiní vnímaví zemědělci. Vždyť, pokud známe a akceptujeme existenci slapových jevů, kdy měsíc hýbe s masami vod oceánů, těžko pochybovat o tom, že tyto síly mají vliv na strom, keř révy či nakonec i samotné víno.
Takže budete-li sadit či vysévat jabloně, vhodné dny jsou 1.1., 5.1., 31.1. a 21.4. V případě lísky saďte či sejte 8.4., 10.5., 4.7., 29.8. či 7.10. Pro třešně jsou pak nejvhodnější 16.4., 23.4. nebo 25.6.. Budete-li zápolit se stromkem švestky, čiňte tak 10.5. Hrušně vyžadují 11.5., 13.6., 22.7., 28.7., 10.9. a nebo 11.10.
Naopak budete-li porážet stromy pro speciální účely, rozhodně doporučuji se řídit podle biodynamického kalendáře. V tom jsme s mým bednářem zajedno :-)
Tedy
Třešeň: 15.2., 12.5., 8.10.
Jabloň: 1.3., 26.3., 25.9., 8.10., 12.12., 14.12.
Hrušeň: 29.3.,
Ořešák: 18.4.,
Dub: 12.5.,
Akát: 29.3., 25.8., 27.10.

Vhodná období pro vinohradníky a vinaře (ale též příznivou dobu pro sběr preparátových rostlin, ošetřování či zakrmováni včel aj.) uchopím jako téma v některém z následujících příspěvků.

2014-01-03

Dva ponovoroční pozdravy z daleka

První den po novém roce co doručovala pošta, jsem sice v poštovní schránce vyhlížel jinou do konce roku slíbenou zásilku, ale nakonec z ní vykukovaly dvě pohlednice.
Ta s indickou známkou, je od Pata Harrise z USA, který u nás strávil nějaký týden jako praktikant během vinobraní. Poznávací znamení - přikvačil do Němčiček na svém potocyklu značky BMW, na kterém odjel na ose Bratislava, Budapešť, Bukurešť, aby se dostal až do Istanbulu a odsud letecky do Indie. Pracoval deset let u těžařských společností a to dost intenzivně a byl již značně unaven, proto se rozhodl podniknout roční cestu kolem světa.
Indické obrázky
a pozdravy od Pata
Druhá pohlednice byla od francouzsko-belgického páru, od Nathana a Zoe. Ti sice přijeli a odjeli taky na kolech, ale nemotorizovaně - odšlapali si to po svých. S Nathanem jsem domluvený, že až tu zorganizujeme superpárty všech našich pocestných pomocníků, bude dělat hlavního barmana/sklepmistra.
Nathan a Zoe

uh



2014-01-02

Review 2013 - část druhá




Omlouvám se, ale musel jsem to rozdělit na dvě části, najednou by to bylo moc dlouhé :-)
Takže pokračujeme druhým pololetím...

Červencový podvečerní piknik v ořechovém sadě, s námi zde Anita ze San Francisca a Alex z Austrálie




Počátkem léta byl ukrojen kus viničních svahů v bořetické trati Kopce, hned vedle Kraví hory směrem východním...
Jára nás vypekl. Pozval nás na zahradní párty, kde nám, svým kamarádům, prostřednictvím přítele V. R. oznámil, že jsou s Markétkou už pár týdnů oddáni. Filuta jeden! Inu, vrátil mi to :-)
Momentka z jedné ze srpnových sabráží sektu Špigle 2000. Je stále na kalech a lepší a lepší. Foto Maria C.Gillow
Děti, pšenici ze Zázmoníků jsme přivezli! Foto Maria C.Gillow
V Bočkách občas v sezóně pořádáváme viniční pikniky s okusem vín ze zdejších keřů. Foto Maria C.Gillow
Směsná výsadba v Bočkách představuje Tramín, Veltlínské zelené, Muller Thurgau, Neuburské, Veltlínské červené rané, Ryzlink vlašský... Foto Maria C.Gillow
V srpnu nás navštívila a asi 10 dní nám pomáhala Maria Catharina Gillow s francouzsko-německými kořeny...
...po ní nějaký čas pobyli Hannah a Louis z Británie
Jsem kormidelník Teodor; tatínek začínal ve třiceti na Atlantiku, ale možná je lepší začít ve čtyřech na Novomlýnských nádržích :-) co se v mládí naučím, v dospělosti jako když najdu
Na sklonku srpna nás navštívila skupinka polských novinářů a obchodníků vínem. Na snímku Zbyhněv Gluza z Těšína se těší z již zazrálého muškátového střapce

Zdeněk Hulata u svého samovýčepního pultu v prvním vinném baru v Němčičkách
Nic nevypovídá lépe o atmosféře všech různých zářijových slavností vinobraní jako tato fotka.
V Praze se odehrála nesoutěžní přehlídka Jiná vína, kde jsem se, kromě jiných, potkal s žernoseckým vinařem Františkem Kupsou
V září u nás pobyl a s mnoha věcmi vypomohl Matt z Anglie
Hrůza. I takto může vypadat vinice v půlce září. VELTLIN in Čtvrtě k Vrbici. Ostuda.
Z panenské sklizně Mladého Bočku. Zdůrazňuji, panenská byla ta úroda... foto Tomáš R.
V září jsme taky zahájili další zkušební ruční rigolaci v Bočkách. Víte co máte půl metru a níže? Truhlice to nebude. Foto Tomáš R.
Ne, ještě to není, Tome, míchej. Tomáš přijel na víkend a přijel z Brna a se dvěma kamarádkami. Vinobraní, trnky...líbilo se jim.Foto z archivu Tomáše R.
V září sfoukávala Živa na svém dortu 6 svíček
Tři prezidenti v NVC: zleva ten Svazu vinařů, uprostřed ten nás všech a vpravo ten kravihorský-bořetický a nafurt
Letošní husy Petra Marcinčáka se pásly v ekologickém sadu a krmily se bioječmenem

V září se u nás cca 10 dní pracovně zdrželi Patrick a Jen z Oregonu, USA
Zářijové tradiční kosení okolních přírodních rezervací, v tomto případě PR Hrádek v EVL V. Kuntínov
Nový modřínový přírůstek v naší flotile kádí byl dodán panem Fryzelkou, mistrem bednářským v Vlachovicích na Valašskokloboucku
Na jedno vinobraní přikvačili vypomoct také Manouškovi z Brna, knihovníci Moravské zemské a Jiřího Mahena. na snímku už je po práci, koštujeme tuším Mladého Bočka, který už byl vykvašený. Foto Evicaontheroad
Dvě panny šlapající naše krásné hrozníčky: vlevo Majka Manoušková, knihovnice z Brna, vpravo Eva Ohrablová, politoložka, cestovatelka a fotografka z Bratislavy
Vinice Mladého Bočku po vinobraní. Stejně má ta smíšená výsadba svá kouzla, že?

V říjnu u nás vypomáhal Patrick Harris, který ocházel ze severoamerického městečka New Prague. Vyrůstal mezi spoustou krajanů, tak jej např. zajímalo, co že to jsou v Česku ty dožínky, tam prej se to táhne dosud, ale všichni se stračně ožerou.
Na sklonku října jsem byl členem skupinky, která se rozjela za kolegy-vinaři do jihoslovenského Strekova.
Během Patovy anabáze k nám dorazil australan Nathan Eizenberg, bystrý a vnímavý student matematiky.
Poslední říjnový víkend byl ve Vídni ve znamení oranžové
Mladý Boček, extraktivní, panenský, bujarý a rozjuchaný. No chce to ještě 5-7 sklizní než se to trochu srovná...
Tak toto je prý nějaká Aneta Vignerová, jakási miss. Takhle se na usmívala do mého objektivu na Dobročinné aukcí vín Nadace VIA. A cože tam dělala? Předváděla klenot mezi dražebními položkami - smaragdový prsten, viz malíček levé ruky.

11.11. - Čejkovice, jako vždy Sv. Martin přivezl soudek mladého vína.

V polovině listopadu otevřel v bratislavě 1. slovenský bar naturálních vín. Zove jednoduše PINOT


Světový duel vín v Hustopečích. Bylo narváno k prasknutí, slečny za pultem kmitaly, ani nepostály, až byly celé rozmazané!
Poslední listopadovou neděli jsme v úzkém kolektivu završili 15-ti leté dílo: STAWEKGNAC. Adjustáž náročná, a líbí se, moc. Škoda jen, že je jej tak málo a žízeň je tak veliká...
Profesor Zsigmond Csoma, historik z Kalvínské univerzity v Budapešti, přijel do Brna na Masarykovu univerzitu přednášet nejen studentům v rámci semináře Kulturní dějiny vína, který zde vznikl zásluhou Martina Markela, taktéž historika, ale mimo jiné i vinaře v Jaroslavicích
Teodor trávil druhou polovinu listopadu a první polovinu prosince v lázních v Luhačovicích.
S Karlem Válkou na obhlídce jeho vinic v Nosislavi. Jsou šikovní, práce je hodně a nelehká.
A na závěr roku nejkrásnější dáreček pod stromeček :-)