Prohledat tento blog

2015-01-25

Miluju tu hořkost...

Utrhni si mě, jsem dobrá - lístečky i kořínek!
Moje objevující gastronomické chvilky ve vinici zdaleka nekončí! Zřejmě začnu přemýšlet o nějakém polním semináři s pracovním názvem "Jak (pře)žít ve vinici a netrpět hladem". Nejde jen o tu mrkev či v červnové třešně ze stromu na úvratí, nebo zářijové ořechy (nepočítám plody samotné révy). Bylin je zde nepřeberně. Je to podobné jako s houbami v lese; celoročně, ale opravdu celoročně se dají přinést při troše štěstí z lesa vždy nějaké jedlé houby. Ve vinici zase plody ovocné (např. na mezích takřka přes celé podzimní a zimní období chutné a zdravé šípky) a samozřejmě byliny. Pokud není sníh, stačí kus dřívka či malá špachtlička a máte-li způsob ošetřování nechemický, lze si odnášet celoročně zdroje na chutné salátky, příměsi do polévek či jen tak na zub. I proto je dobré mít po ruce vždy čutoru vody na okamžitý oplach od písčité půdy, jež by mohla skřípat mezi zubama. U humóznějších typů, např. v horních Veselých či horních Bočkách (obé plošší, jen mírně svažitá úbočí), to není třeba řešit. Zdravému člověku trocha čerstvého humusu neuškodí, ba nahradí mnohá arteficiální probiotika a všelijaké umělé tablety a potravinové doplňky, které jsou fabrickým produktem bez energie, zato po čertech drahým. V soustu zdravé prstě jsou miliardy půdních entit, jež obohatí náš trávící trakt a pomohou v jeho přirozené obměně. Avšak Mladý Boček či dolní Veselý, to jest i v zrnku věru abrazivní materiál pro chrup člověčí!
Kořínky ronící bílé mléko jsou obzvláště nahořklé!
Všiml jsem si, u obou našich starších dětí (obě jsou narozené na sklonku léta), že vždy prvního jara, když s námi oba byli někde u vinohradu, za dubnového sluníčka někde na dece, tak se kousek podplazili k nejbližšímu krtičenci a začaly se ládovat. Dítě má instinkt a je bezprostřední. Bylo to v době, kdy se začala měnit jejich strava, začaly najíždět také na další pokrmy mimo mateřského mléka. A k tomu je nutno inokulovat jejich mladý, ještě se rozvíjející aparát správnou mikroflórou. Kůzlata, v pozdní zimě či brzy zjara narozená, když jsou poprvé venku na jarní pastvě zakusují první jarní bylinky často kousky hlíny - zaočkovávají se.
Pampelišky, kokošky pastuší tobolky, merlíky, ptačince-žabince, popence, lebedy, lopuchy, bršlice, hluchavky, jetel, čekanka, jitrocele, kuklíky, rdesna, řebříčky...nebojme se nic, je to skvělé, ať už syrové či v úpravě :-) Syrová hořkost čerstvě utržené byliny, která semkne a zregeneruje dásně v ústech a podpoří zažívání, nakopne žlučník, to je panečku!
(Podklady pro článek jsou z období před aktuální sněhovou nadílkou, samozřejmě!)

2015-01-19

Pozvánka na zítra do pražských Vršovic

Obchod delikatesami a ušlechtilými víny a komorní vinný bar FAJNŠMEKR sídlící v pražských Vršovicích, resp. jeho odborný tým, se rozhodl uspořádat zítra průřezovou ochutnávku našich vín a to zřejmě průběžně celodenní a po skleničce. Otevřena budou tato vína:
Mladý Boček 2014
Veselý 2013 oranžové
Špigle-Bočky 2013 oranžové
Veselý 2013 červené
Špigle-Bočky 2013 červené
...a možná mají ještě nějaké překvapení :-)
Otevřeno mají od 14 hod. do 20:00 a najdete je v Praze na ulici Finská 3.
www.fajnsmekr.com
Jo a je květový den, tak neváhejte :-)

2015-01-15

Jak se dá osvěžit v lednové vinici

Počasí dělá psí kusy. Teplý leden nenechá bylinky odpočívat. Tuhle jsem při řezu v Mladém Bočku natrefil na kolonii popence břečťanolistého, kterého běžně zjara sbíráme do salátů a polévek, pro fajnšmekry je cenný i syrový přímo v terénu, chuť je příjemně nahořklá, osvěžující...
...objevil se až s oblevou
Byl lahodný, popeneček...

2015-01-11

Rosa čili canina aneb rozuzlení čtvrteční hádanky


A tak cože bylo v té skleničce? Latiníci a botanikové již asi správně tuší, že Rosa canina věru není Vitis vinifera - ano, šlo o téměř zdařilou kamufláž - místo hrnku jsem to nalil do skleničky. Byl to čaj, resp. vlažný 12-hodinový výluh ze sušených šípků ze zpustlých svahů viniční tratě Veselý...takže kdo jste hádali trať Veselý nebo ročník 2014, splnili jste alespoň částečně a odměna vás nemine - sáček sušených šípků, z kterého můžete nadělat i 3-4 litry výtečného čaje :-). K odběru bude u nás či při mých cestách i jinde - dle domluvy - hlaste se aktivně, nic nikam zasílat nebudu a výhra má platnost do konce zimy, tedy prvního jarního dne.
(trošku jsem doufal, že napoví aspoň ten orosený pohárek - a jde zjevně o orosení ne ze studeného, ale naopak z horkého; pak je orosení nahoře a vevnitř, v případě studeného by bylo zvenku a dole).
Šípky z Veselých, sušené v sušárně, která pracuje bez elektrické energie a teplem do 40°C, tedx RAW :-)

Nejlepší je macerace za studena přes noc a pak mírné ohřátí. NEVAŘIT
...a pak do hrnku a nebo skleničky :-) oranžáda jak vyšitá

 No a samozřejmě kdo má zájem vyzkoušet, můžeme dodat, volně sypané, na váhu atd.

2015-01-08

Hádanka....co právě piju?

Kdo pozná co mám nalito? A uhodnete-li také trať a ročník, lahvinka vás nemine  :-) Hádat možno do neděle :-) včetně.



2015-01-05

Review 2014 - II. část

...pokračování ze včera


Povečeřový kytarový koncert Stanislavy pro Pabla. Víno teklo proudem!

Sevar začal jednotlivými svými bobulemi zaměkat už kolem začátkem července...no, pak se mi místní diví, že plynové dělo spouštím začátkem srpna...nebylo zbytí, vážení! Dobrovolně bych do takové legrácky neinvestoval!

Kerýsi prasisko si odpadovým managementem (vinné kvasnice) moc hlavu neláme...

Adrian z Valencie vykosťující....(Valentýn do klobás)

Sevar překvapil...1 z 722 keřů si usmyslel, že nechá na sebe naskákat révokaza a to v listové formě. Tento úkaz jsem dlouho věru mimo Baco noir neviděl...ihned po nálezu konzultováno se spoluautorem odrůdy, prý o problému už vědí, občas, sporadicky, to umí vyskočit

Káča povila jednoho pěkného srpnového dne v ořechovém sadu dvě kůzlátka...black and white

Věc mrzutá, oskeruše v Súdných, státem chráněný strom, dokonce vyhlášená oskeruše roku 2011, v roce 2014 už nevyrašila...

Justine (zcela vlevo), děvče z kraje Beaujolais, u nás v létě absolvovalo praxi v rámci studia prvního ročníku na zemědělské univerzitě.

Sociální byty Pod Bočky, jsou velmi originálně elektrifikovány. 2014 se to třikrát zřítilo a těžké kabely s sebou šlahly o asfalt. Šťastlivci ti, kteří zrovna byli kdekoliv jinde jen ne pod tím

Probírka Rubinetu na verjus (zkušební experiment)

Ať žije višňové Vinařství roku 2014! Hurá!

Myši jsou mizery. Všimněte si dozrávajícího Sevaru vpravo...a myší nory vlevo nahoře...vidíte tam to úško střapce, už takřka do nory odtažené? Ty ludry myší si vyskočí na hrozen, párkrát hrábnou, Sevar má křehkou třapinu, hrozen se rozpoltí, myš skočí dolů, chňapne úško a cupitá s ním do nory. Viděno vlastnoočně. Myslel jsem , že mě trefí šlak. Však taky proto jsme nasadili LINDU.

Momentka z viničního barbecue v Bočkách. Ano, jak jinak, klobásky na vidle! Foto Honza H., díky

Víkend otevřených lahví, druhý srpnový víkend. Od pátku do neděle, nesedl jsem si. Ale urodilo se. Foto Honza H., díky!

Občas se taky někdo chtěl vyfotit s kůzlátkem...zde slečna K. z Polska. Foto Marcin, díky!

Linda, kočka viniční, v akci. Myšolapka. Výkonnost cca 2 myši za minutu

Teodor, hlavní drtič Rubinetu na verjus

Další momentka z viničního pikniku, zde úvozující slovo se zasvěcením do kouzla Bočků. Foto Honza H., díky

Na příchod Josefa jsme byli připraveni i během Víkendu otevřených sklepů, ale dával si na čas. Narodil se pět let a tři dny po Teodorovi (16. 8. 2009). Další Lvíček do rodiny, no potěš (já jsem beran, že ano). Zde poprvé u prsu

Lucas (19) z Chicaga se vydal na rocni cestu po Evrope. Az k nam domu jej privezl jeho otec (asi 5 hodin po narození Josefa), stravili predtim spolu tyden ve Wachau a Vidni (tatik, nyni uspesny architekt mrakodrapů, studoval v 80´ v Melku)

Pár dní po příjezdu do Němčiček. Živa jako chůva.

Luzia (19), která od nás v červnu pokračovala dál na východ, až na syrskou hranici, udělala v září přepadovku a měla s sebou bodyguarda. Zdravili jsme se Sallam alejkum. Jekta z Turecka, student-medik.

Už jste někdy slyšeli o SPARTAN RACE? No představte si, že si kdosi koho jste nikdy neviděli, usmyslí, že vám na vašem pozemku vyhloubí jámu 10x5x1,5 metru a nad tím postaví lešení...no a udělá to bez vašeho vědomí. Teda nakonec díky vaší velkorysosti dojde k jakémusi smíru, ale asi takhle: už nikdy více.

Tomu předcházela tato mezifáze....

...a úplně na začátku bylo tohle. Náhodička, jedu s dítětem k lékaři, říkám si, vezmu to přes vinohrady, podívám se, jak ostatním odsýpá vinobraní a ejhle! Na mém pozemku se bagruje! Bagrista, Babišův zaměstnanec (Agrotec! my se fakt asi nemuzeme minout!), velmi arogantne odmitl zastavit cinnost s tím, že jej sem vyslal pan starosta (klíčový moment jsem propásl, protože jsem se na místě nezeptal, který starosta - posléze na místním šetření za účasti uživatele  pozemku, ZD Němčičky,se starosta Němčičke z celé věci vyvlékl s tím, že to mohl být jedině starosta Bořetic...věc se stala na katastru N., ale většina Spartan race se odehrála v k- ú. Bořetice). Takže bacha na starosty


Už ani nevím, v kterém obchodě to bylo, ale byl to větší řetězec...takže Matyšák pod českou vlajkou?

C.J. z Taiwanu u nás praktikovala v říjnu

A aj, Špigle-Bočky 2012 oranžové, vyskočili z vyvolávacích 700 Kč na pěkný desetinásobek a to vše na největší aukci vín roku v Praze v hotelu Marriott. Děkujeme organizáturům, nadacím VIA a JMKN, a taktéž panu P. N., který naše víno vydražil (a věděl do čeho jde! - sám později prozradil) a vyslal tak pěknou sumu na podporu neziskových nadačních aktivit

Teodor věnuje péči svému bratru Josefovi

LUDWIG rybníkářem. Škoda, že ne za svoje. Každopádně na svojem...kdo maže, ten jede. Jo a jinak se to má jmenovat retenční a protipovodňové nádrže...na nejnižším bodě katastru :-)

...a já vždycky myslel, že huzený je jen okouřený masisko s trochou soli, koření a česneku! Kdepak, 8x E k tomu

Ve Vídni na listopadových oranžádách chutnalo....Dušane, díky za foto :-)

Mladému Bočku přibude pár řádků. Listopadová rigolace

Marchfeld u Durnkrut jsme viděli 29/11.

Minivinotéka maloobchodní prodejny středoevropských delikates burgendlandské mekky gurmetů Taubenkobelu. I zde užívají označení Autentická vína, takže se podařilo našemu cuvée Veselý-Bočky zaparkovat na dobré adrese.




Čížek a Michal, lužičtí Srbové a moc šikovní kluci a milovníci moravského folkloru. Na snímku po uspěšném zpracování domácí drůbeže.

To máte tak. Když postavíte hotel z dotací, o kterých rozhoduje Regionální rada soudržnosti, a za pár let opět znovu tak postavíte stejně jeho přístavbu, je dobré tu Radu pak opět zase občas po čase pohostit, že. Co kdyby se ještě něco stavělo.

Etiketujeme, zcela nově - jak vinětami, tak strojem vinětovacím, sice ručním, ale dost hodně vychytaným...

splendidní :-) Františku děkuji za foto

Momentka z TK k novým vinětám. Vlevo Klára Kollárová, vpravo Nikola Klanicová. Foto pan Jaromír Medulín :-) děkujeme